Čtvrtá kniha vlčí pentalogie – Vlci přicházejí s větrem - spisovatele Jaroslava Monte Kvasnici volně navazuje na jeho čtenářsky mimořádně úspěšné knihy – Krajina s vlky – Rapsodie šedých stínů, Krajina s vlky – Honba za přízrakem Gévaudanu a Jantarové oči.
První část knihy VLCI PŘICHÁZEJÍ S VĚTREM – Vlčí vábení - líčí tragický osud mladé beskydské vlčice, která zahynula pod koly automobilu, vypráví o vzácných a vzrušujících setkáních autora s vlky, zabývá se existencí a putováním prosperující lužické vlčí populace, představuje čtenářům charismatickou chovatelku vlků Tanju Askani, pátrá po zavátých vlčích stopách ve starých tiscích, zabývá se tristní situací vlků na Sibiři, ale také jejich nemilosrdným lovem na Slovensku a v jiných krajinách, představuje vlčího konkurenta – predátora rosomáka, vypráví o návratu bobrů do jejich někdejší domoviny, dokumentuje nesmírnou vlčí životní a loveckou přizpůsobivost a srovnává uspořádání hierarchie vlčích smeček s hyeními klany.
Ve druhé části – Svět podle vlka (a psa) – uskutečňuje autor odvážnou hloubkovou sondu do složitého labyrintu emocí provitých šelem, neboť právě emoce jsou motivátory širokého spektra vnitrodruhové komunikace.
Ve třetí části – Carmina luporum – představuje autor své krystalky haiku z jeho cest divočinou.
Kniha je doplněna rozsáhlou komentovanou bibliografií, která nasměruje zájemce správným směrem.
Text Monte Kvasnici nedílně doprovázejí unikátní fotografie Zdeňky Prokešové a virtuózní kresby terénního zoologa Ludvíka Kunce.
Ludvík Kunc, spisovatel, malíř a zejména jeden z největších odborníků na chov šelem, popisuje v úvodní části knihy své dlouholeté zkušenosti s jejich odchovem v ostravské ZOO. Většině z nich se věnoval od mláděte až do dospělosti. Dočtete se zde o lvu,pumě, tygrech či levhartech, o radostech i starostech, které chov těchto zvířat v zajetí provází. Významné místo v knize zaujímá autorův „přítel“ rys SIXI.
Láskou ke zvířatům je ovšem prostoupena celá kniha. Přestože všechna témata nejsou veselá, jejich čtení provází lehkost pro Ludvíkovy knihy typická. Příběhy jednotlivých šelem doplňují
fotografie skutečných „hrdinů“ a ilustrace vytvořené konkrétně pro tuto knihu.
Po čtenářsky úspěšné dvojdílné publikaci Krajina s vlky – Rapsodie šedých stínů a Krajina s vlky – Honba za přízrakem Gévaudanu,která je vysoce ceněna i předními odborníky, a která svou komplexnostínemá v Evropě obdoby, přichází spisovatel a specialista na psovité šelmy Jaroslav Monte Kvasnica s další „vlčí“ knihou. Výpravná publikace s unikátními fotografiemi Filipa Chludila a ilustracemi Ludvíka Kunce nese příznačný název Jantarové oči.
Kniha je členěna do čtyř částí. V prvé z nich Vlčí eposy zavádí autor čtenáře do dávné i nedávné minulosti a líčí fascinující příběhy, v nichž se vlčí historie protkla s historií člověka.
Ve druhé části Hovory s vlkem se čtenář může „naučit“ vlčímu jazyku; je totiž zasvěcena podrobnému popisu komunikace psovitých šelem. Srovnání jemných odlišností vlčí komunikace s komunikací jejich domestikovaných bratrů – psů je pro kynologickou obec velmi cenné. Text přináší i řadu ověřených tipů, které kynologům pomohou při výchově jejich čtyřnohých přátel.
Třetí část Beskydští psanci se věnuje malé a stále ohrožované populaci beskydských vlků na moravsko-slovenském pomezí; historii návratu vzácných šelem v devadesátých letech minulého století i jejich (často svízelné) současné situaci. Text se zabývá ochranou vlků a je proložen autorovými autentickými zážitky z tajných karpatských vlčích stezek.
Závěrečná část Čerstvá stopa se zabývá posledními objevy ve vlčím světě. Kniha je doplněna podrobnou komentovanou bibliografií.
Publikace Jantarové oči, napsaná bohatým poetickým jazykem,uspokojí nejen milovníky vlků, ale všechny milovníky přírody a posledních nedotčených svatyní divočiny.
Kniha „Můj přítel rys“ není jen povídáním o šelmě a jejím životě.
Je to zpověď člověka, který zasvětil celý svůj život šelmám a který své srdce „daroval“ potomkovi divoké rysice. Člověka, který se stal matkou i otcem polodivokého karpatského rysa ostrovida a který poznal rodičovské radosti a strasti přetavené v ryzí přátelství.
V této knize se dozvíte, jak moc Ludvík Kunc miloval svého rysa Sixiho. Staral se o něj s láskou a Sixi mu stejným ypůsobem oplácel.
Dočtete se, co všechno Ludvík Kunc se svým jedinečným přítelem zažil a na co dnes, po odchodu Sixiho, nejčastěji vzpomíná.
Je to kniha, která vás chytne za srdce a už nikdy nepustí. Kniha „Z medvědích a vlčích brlohů“ vznikla z materiálů posbíraných během příprav na knihu Život s karpatským rysem.
V oblasti literatury o vlcích nalezneme díla různého charakteru a úrovně. Zasvěcení autoři reálně popisují život této šelmy, jiní vytváří smyšlené příběhy, kde se vlk stává spíše symbolikou pro ilustraci lidských vlastností. David L. Mech se svým dílem řadí mezi autory popisující osobní zkušenosti s divokými arktickými vlky, kteří dosud nepřišli do kontaktu s člověkem. Jeho kniha má znaky vědeckého zájmu a snahy o popis skutečné reality. Jeho pozorování v Arktidě probíhala jen určitou část roku, mnoho událostí tedy autor nemohl zaznamenat. Někteří vlci, které pozoroval, k němu po několika setkáních získali důvěru. Autor přiznává určitý citový vztah k nim a obavy o jejich osud v době, kdy odlétal domů, zatímco “jeho” smečka bojovala v arktické zimě o přežití. Z knihy vytušíme autorovu obavu o osud divokého vlka, což ho vede k zamyšlení nad možnostmi a podmínkami chovu vlků v zajetí. Nehrozila by jim mnohá nebezpečí, sám autor však přiznává, že vlk v zajetí už by nebyl vlkem….
V posledních několika letech se J. M. Kvasnica s fotografem Filipem Chludilem vydali pátrat po vlcích nejen do Moravskoslezských Beskyd (kde sledují migrační vlčí stezky ze Slovenska a Polska na Moravu) a do slovenských pohoří, ale i do Bělověžského pralesa v Polsku, do italských Abruzz, do Středofrancouzského masívu, Provensálských a Přímořských Alp ve Francii, do Jordánska,Sýrie atd. Kvasnica a Chludil realizovalii expedici Gévaudan 007 po stopách tajemné Bestie, která ve Francii masově „vraždila“ v 18. století.
J. M. Kvasnica ve své knize pátrá i po vlčích legendách, které kdysi vytvořily přírodní národy světa.
Knihu „Krajina s vlky - Honba za přízrakem Gévaudanu“ doprovodil unikátními fotografiemi Filip Chludil, ilustrace vytvořil výtvarník a terénní biolog Ludvík Kunc.
Autor zasvětil knihu své životní lásce: vlkům. Psovitým šelmám i domestikovaným psům se věnuje již takřka půl století. Ve své knize se J. M. Kvasnica podrobně zabývá vlčí minulostí, přítomností i „věští“ vlčí budoucnost. Objasňuje vlčí etologii, loveckou strategii, společenskou hierarchii a výchovu mláďat. Důsledně vyvrací vžité pověry, lži i polopravdy, které mezi lidmi o těchto největších psovitých šelmách kolují, snaží se fenomén vlka demýtizovat a usiluje o jeho absolutní zákonnou ochranu.
Kniha přináší i v kontextu k vlkům výstižný pohled na způsob života ostatních psovitých šelem.
Knihu Krajina s vlky doprovodil unikátními fotografiemi Filip Chludil a ilustracemi výtvarník a terénní biolog Ludvík Kunc.
Časopis PŘÍRODA je naším dlouholetým mediálním partnerem. Aktuální číslo nabízí následující témata:
© 2013 CWFA & Élysion
Stránky vytvořil: Élysion - Vojtěch Smidek | Fotografie: Filip Chludil | Ilustrace: Ludvík Kunc